Przełączanie antykoncepcji awaryjnej na status Over-the-Counter

Antykoncepcja doraźna musi być szerzej dostępna. W swoim artykule Sędzia brzmiący , Grimes (wydanie z 12 września) 1, twierdzi, że mniej ryzykowne jest posiadanie antykoncepcji awaryjnej bez recepty niż wymaganie recepty. Nie martwi się o antykoncepcję awaryjną jako potencjalną poronną. Jednak zaangażowanie klinicysty przed użyciem antykoncepcji awaryjnej ma kilka zalet, jak następuje.
Najpierw uzyskano pełną historię, aby upewnić się, że pacjent spełnia wszystkie kryteria stosowania antykoncepcji awaryjnej. Niestety, wielu pacjentów nie czyta insertów. Oczywiście, nie chcemy, aby pacjenci stosujący ten lek ponad 72 godziny po stosunku bez zabezpieczenia. Po drugie, antykoncepcja awaryjna nie rozwiązuje żadnych problemów antykoncepcyjnych dla kobiety. Grimes ma rację, zauważając, że nic nie powstrzymuje kobiet przed otrzymywaniem antykoncepcyjnych środków antykoncepcyjnych później; jednak dla wielu kobiet wymóg dotyczący antykoncepcji awaryjnej stanowi silny czynnik motywujący, który może skłonić ich do zapytania o środki antykoncepcyjne oraz do poszukiwania opieki ginekologicznej i poradnictwa w zakresie chorób przenoszonych drogą płciową. Po trzecie, podczas gdy antykoncepcja awaryjna zmniejsza ryzyko zajścia w ciążę, z 8 do 2 procent, 2 to wyjątkowo słaby długoterminowy środek antykoncepcyjny. Potencjał do nadużyć jest ogromny. Po czwarte, Grimes ma rację stwierdzając, że medycznie, aborcja jest definiowana zgodnie z czasem implantacji. Jednak wiele grup religijnych i innych definiuje aborcję zgodnie z czasem zapłodnienia. Musimy przyznać, że niektórzy pacjenci postrzegaliby awaryjną antykoncepcję jako problematyczną; muszą być poinformowani o jego mechanizmie działania.
Klinicyści, w połączeniu z federalnymi, stanowymi i lokalnymi służbami zdrowia, muszą udostępnić pacjentom opcję antykoncepcji awaryjnej.
Tod J. Rothschild, MD
Mt. Sinai School of Medicine w Queens Hospital Center, Jamajka, NY 11432
[email protected] org
2 Referencje1. Grimes DA. Zmiana antykoncepcji awaryjnej na status over-the-counter . N Engl J Med 2002; 347: 846-849
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Speroff L, Glass RH, Kase NG. Kliniczna endokrynologia ginekologiczna i niepłodność. 5 ed. Baltimore: Williams & Wilkins, 1994: 751.
Google Scholar
Odpowiedź
Dr Grimes odpowiada: domniemane korzyści zaangażowania klinicysty przed zastosowaniem antykoncepcji awaryjnej pozostają nieudowodnione. W przeciwieństwie do tego, opublikowano dowody na to, że kobiety rozumieją prototypowe etykietowanie opakowań dla antykoncepcji awaryjnej bez recepty1. Jednakże, jeśli kobiety nie będą czytać instrukcji i stosują antykoncepcję awaryjną w nieodpowiedni sposób, nie dojdzie do poważnej szkody. Ponadto, wbrew twierdzeniom Rothschilda, kilka badań22,3 potwierdza stosowanie antykoncepcji awaryjnej po tradycyjnym 72-godzinnym oknie. Podawanie po 72 godzinach nadal chroni przed ciążą, ale nie tak skutecznie jak wcześniejsze stosowanie. Biorąc pod uwagę jej skromny koszt, ustalone bezpieczeństwo i duże potencjalne korzyści, zaleca się stosowanie antykoncepcji awaryjnej nawet cztery lub pięć dni po stosunku bez zabezpieczenia.
Przerwa w ciąży często skłania kobiety do rozpoczęcia ciągłej antykoncepcji lub do zmiany metody Dostęp do antykoncepcji awaryjnej z reguły nie zmienia tej motywacji. Jak sama nazwa wskazuje, antykoncepcja awaryjna nie ma być metodą długoterminową. Istotnie, wielokrotne stosowanie dawki lewonorgestrelu w antykoncepcji awaryjnej powoduje zaburzenia miesiączkowania, co prawdopodobnie zniechęci kobiety do wielokrotnego polegania na niej. Wczesne wprowadzenie antykoncepcji awaryjnej nie doprowadziło do porzucenia przez kobiety metod antykoncepcyjnych.4 Ponadto kobiety nie nadużywały antykoncepcji awaryjnej w krajach, w których jest ona już dostępna bez recepty 5, więc obawy te wydają się nieuzasadnione.
Chociaż dokładny mechanizm działania antykoncepcji awaryjnej pozostaje nieznany, pacjenci mogą być poinformowani z przekonaniem, że nie jest to środek poronny.4 Szersze stosowanie antykoncepcji awaryjnej zmniejszy liczbę indukowanych aborcji, cel, wokół którego istnieje szerokie porozumienie.
David A. Grimes, MD
Family Health International, Research Triangle Park, NC 27709
[email protected] org
5 Referencje1. Raymond EG, Dalebout SM, Camp SI. Zrozumienie prototypowej etykiety produktu bez recepty dla awaryjnego produktu antykoncepcyjnego. Obstet Gynecol 2002; 100: 342-349
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Ellertson C, Trussell J, Stewart F, Koenig J, Raymond EG, Shochet T. Emergency Antaception. Semin Reprod Med 2001; 19: 323-330
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
3. Rodrigues I, Grou F, Joly J. Skuteczność awaryjnych pigułek antykoncepcyjnych od 72 do 120 godzin po stosunku płciowym bez zabezpieczenia. Am J Obstet Gynecol 2001; 184: 531-537
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
4. Grimes DA, Raymond EG. Awaryjna antykoncepcja. Ann Intern Med 2002; 137: 180-189
Web of Science MedlineGoogle Scholar
5. Aubeny E. Czy hormonalna antykoncepcja awaryjna (EC) może być dostępna bez recepty. Eur J Contracept Reprod Health Care 2000; 5: Suppl 1: 41-41 abstrakt.
Google Scholar
Powołanie się na artykuł (1)
[podobne: lekarz od tarczycy, nfz katowice przeglądarka skierowań, psycholog warszawa ursynów ]
[podobne: jak rozpętałem ii wojnę światową cda, badania w pierwszym trymestrze ciąży, perspiblock forte ]