Chirurgia klatki piersiowej i układu sercowo-naczyniowego Glenna

W kilku dziedzinach medycyny postępy były równie gwałtowne i szybkie, jak postępy chirurgii kardiochirurgicznej w ostatnim dziesięcioleciu. Niemalże kompletny recykling naszej bazy wiedzy o tej specjalności odbył się, od ogólnej chirurgii klatki piersiowej – wraz z ważnym postępem w patofizjologii i leczeniu zaburzeń przełyku i przeszczepienia płuc w chorobach płuc uznawanych dotychczas za nieuleczalne – do dobrze znanej studni. -opublikowane, wysokiej rangi postępy w kardiochirurgii, w tym transplantacja serca i płuca oraz zaawansowane techniki chirurgiczne w zakresie tętnic wieńcowych, zastawek i wrodzonych wad serca. Oprócz zwiększenia wydajności złożonych operacji, towarzyszyło im zwiększenie zrozumienia patofizjologii we wszystkich aspektach tej specjalności. Nastąpiła również ogromna ekspansja stosowania procedur zarówno w chirurgii ogólnej klatki piersiowej, jak i kardiochirurgii, po części z powodu poszerzenia wskazań u pacjentów w podeszłym wieku i pacjentów z bardzo zaawansowaną chorobą, która prawdopodobnie nie zadziałała jeszcze pięć lat temu. Nic więc dziwnego, że ten znakomity podręcznik, w dużej mierze wywodzący się z małej książki poświęconej chirurgii klatki piersiowej i patologii zebranej w Yale w latach 50. XX wieku, został rozszerzony w piątym wydaniu do ponad 2000 stron w dwóch tomach, z ponad 1000 ilustracji na wszystkie tematy. operacji kardiochirurgicznej. Teraz przemianowany przez redaktorów (wszystkich związanych w tym samym czasie lub innym z Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej i Serca w Yale University School of Medicine) na cześć ich szefa i redaktora naczelnego czwartej edycji (William Glenn), urósł do obejmują wszystkie aspekty operacji serca i klatki piersiowej, w tym znaczną liczbę nowych wkładów w czysto medyczne tematy napisane przez pulmonologów, kardiologów i podstawowych naukowców. Redaktorzy napisali wiele opinii na wszystkie tematy z zakresu specjalności, w tym wrodzoną wadę serca, nabytą chorobę serca, operacje płucne i przełykowe oraz transplantację klatki piersiowej. Mimo że mają duży udział w tej książce, tematyka nie cierpi z powodu zaściankowości, ponieważ wszystkie pięć osób miało znaczne doświadczenie w innych instytucjach i zostały zidentyfikowane jako wiodące autorytety w swoich podspecjalizacjach chirurgii kardiochirurgicznej.
Książka jest podzielona na dwa wygodne tomy. Pierwsza zawiera 56 rozdziałów dotyczących fizjologii, patologii i leczenia operacyjnego układu oddechowego, ściany klatki piersiowej, przełyku i śródpiersia. Drugi tom, zawierający 85 rozdziałów, poświęcony jest chorobom serca, w tym wrodzonym, wieńcowym, zastawkowym i piersiowym schorzeniom aortalnym oraz transplantacji. Istnieje duża liczba autorów, z których wszyscy są ekspertami w swoich dziedzinach. Cechy techniczne książki są bardzo dobre: pełny spis treści; ponad 1000 ilustracji, w tym wiele oryginalnych rysunków i radiogramów; i niezwykle kompletny indeks 121 stron, ważna część każdego dużego podręcznika, gdy pożądane jest szybkie odniesienie do dowolnego tematu.
Niestety, bibliografie większości rozdziałów rozciągają się tylko na rok 1989, co jest wadą. Wiele bibliografii zostało ukończonych jeszcze wcześniej, dlatego niektóre z najnowszych osiągnięć w niektórych dziedzinach nie zostały uwzględnione, z oczywistych przyczyn redakcyjnych Niemniej jednak istnieje kilka rozdziałów, które nie dostarczają wiarygodnych wskazówek. Ta książka wypada pozytywnie w porównaniu z drugim głównym podręcznikiem chirurgii kardiochirurgicznej, Surgery of the Chest (wydanie 5, Sabiston DC, Spencer FC, red. Filadelfia: WB Saunders, 1990), który został napisany przez zupełnie inną grupę autorów i ma nieco krótszy indeks, ale w inny sposób jest zorganizowany podobnie.
Ten podręcznik jest autorytatywny we wszystkich aspektach chirurgii kardiochirurgicznej. Jest on kompletny i zapewni początkującym i zaawansowanym studentom chirurgii kardiochirurgicznej kompletne odniesienie do każdego stanu, jaki mogą napotkać w tej specjalności.
Lawrence H. Cohn, MD
Brigham and Women s Hospital, Boston, MA 02115

[hasła pokrewne: definicja zdrowia wg who, badania w pierwszym trymestrze ciąży, neurolog na nfz wrocław ]